Tenké střevo je důležitou součástí trávicí soustavy. Trávená strava ze žaludku se dostává do tenkého střeva, kde se uskutečňuje oddělování "čistého od kalného", to je toho, co má být dále tělem využito a toho, co má být z těla odvedeno.
Tenké střevo je úzce propojeno se srdcem - sdruženým orgánem v elementu "ministerskéhp ohně", dále se slezinou a ledvinymi, zejména je-li oslabena jejich energie. Podle tradiční čínské medicíny je poskládáno v šestnácti záhybech a pojímá do sebe vedle pevné stravy i velkou část vody. Jeho funkcí je příjem tráveniny, naplňování se a přesměrování potravy na vyživující esenci.
Dále řídí tělesné tekutiny a jejich oddělování a vylučování do tlustého střeva. Tekutý odpad se za pomoci trojitého zářiče a ledvin v podobě moči shromažďuje v močovém měchýři, odkud je jako moč vylučován. "Kalné" látky sestupují dolů a mění se v moč a stolici, "čisté" se vstřebávají do organismu. Při poruše se voda nedostává do močového měchýře a dostavuje se průjem.
PRŮBĚH DRÁHY
Jangová dráha probíhající vzestupně od ruky k hlavě. Začíná na vnější straně špičky malíčku, jde po spodní straně loktu na zadní stranu ramena přes lopatku pod 7. krční obratel.